Pomorski Dzień Kościoła w Pasewalku

Pomorski Dzień Kościoła w Pasewalku

  Diecezja Pomorsko-Wielkopolska   |   Dodano:     17.07.2023 13:19

1 lipca 2023 r. w Pasewalku odbył się IV Ekumeniczny Dzień Kościoła pod hasłem: „Przed tobą są drzwi” z udziałem licznej grupy zorganizowanej przez PEA w Słupsku. 

Miejscem centralnych wydarzeń był Rynek Staromiejski. Spotkanie zaczęło się dwujęzycznym nabożeństwem ekumenicznym, w którym czynny udział wzięli m.in.: bp Antonio Ablon (Niezależny Kościół Filipin), dr Gerrit Marx (Ewangelicki Okręg Kościelny Pomorza Przedniego), ks. Izabela Sikora (PEA Szczecin), ks. Wojciech Froehlich (PEA Słupsk), ks. dr Hansjörg Günther (Archidiecezja Berlińska Kościoła Rzymskokatolickiego), ks. Thomas Steputat (Kościół nowoapostolski), ks. Christopher Hatton (Wielka Brytania), ks. Christine Oberlin (Kościół reformowany), ks. Erik Keijser (Szwecja), ks. Marek Malesa (Kościół rzymskokatolicki), ks. dr Shila (Kościół luterański Tanzanii). 

Pozostałe punkty programu przygotowano m.in. w kościele rzymskokatolickim św. Ottona, ewangelickich kościołach Mariackim i Mikołaja, w parafii nowoapostolskiej, Gimnazjum Oscara Pichta, Urzędzie Stanu Cywilnego, Sali Solidarności Społecznej i namiocie dla dzieci. Na „Targach Możliwości” zaprezentowało się sporo grup i instytucji kościelnych oraz diakonijnych. 

W czasie kończącego wydarzenie  głównego nabożeństwa – również dwujęzycznego, niemiecko-polskiego – najważniejsza rola przypadła bp. Tilmanowi Jeremiasowi z Greifswaldu oraz księżom: Izabeli i Sławomirowi Sikorom. Szczecińscy duchowni luterańscy wygłosili dialogowe kazanie w języku niemieckim i polskim. Scenkę z „otwartymi drzwiami” odegrali młodzi mieszkańcy Pasewalku.

Uczestnikami z Polski byli zarówno ewangelicy, jak i katolicy. Zorganizowane grupy ewangelickie przyjechały z parafii słupskiej i szczecińskiej. Ze Słupska – oprócz parafian – przybyły grupy reprezentujące Słupski Związek Ludności Pochodzenia Niemieckiego oraz działający w Słupskim Centrum Diakonii i Dialogu - Klub Aktywizacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych KAWON. 

Bogaty program pozwolił uczestniczyć w wybranych jego punktach, które każdy sam mógł sobie dowolnie wybierać. Słupszczan można było dostrzec podczas nabożeństw, dyskusji panelowych, wywiadów, rozmów, koncertów, wystaw, musicalu o życiu Jana Bugenhagena, wycieczek z przewodnikiem, występów kabaretowych. 

W imieniu luteran z Polski o pomocy uchodźcom z Ukrainy jaką zaoferował Kościół Ewangelicko-Augsburski opowiadała germanistka Irena Stróżyńska (PEA Szczecin) w rozmowie z ks. Wojciechem Froehlichem, luterańskim proboszczem ze Słupska. 

Uroczystości w Pasewalku zgromadziły ponad 2000 osób, chrześcijan różnych wyznań z niemieckiego i polskiego Pomorza oraz z odległych części świata, m.in. z Filipin, RPA i Tanzanii.

Polscy duchowni (luterańscy i katoliccy) byli zaangażowani w nabożeństwa i wydarzenia, wystąpił także polski zespół Arka Noego z interesującym programem artystycznym w języku polskim.

O sprawną organizację i przebieg spotkania dbali wolontariusze. 52 młodych Polaków i Niemców od 7 rano do wieczora pilnowało, aby wszystko przebiegało sprawnie przez cały dzień. Wielkie zaangażowanie młodych ludzi było jednym z najważniejszych sukcesów organizacyjnych Kirchentagu. Bez ich wsparcia w ustawianiu i demontażu, na stoiskach, w punktach informacyjnych, przy dystrybucji żywności i wszędzie tam, gdzie potrzebna była pomoc, trudno sobie wyobrazić sprawną organizację masowej imprezy w małym miasteczku.

Głównym organizatorem pomorskiego Kirchentagu był Ewangelicki Kościół Północy, Pomorski Okręg Kościelny i rejon kościelny (Propstei) Pasewalk. Propstei Pasewalk obejmuje 42 zbory i około 21 000 parafian. 

Impreza pierwotnie planowana była na 2020 rok, jednak z uwagi na pandemię musiała zostać wówczas odwołana. Wcześniejsze pomorskie Dni Kościoła odbyły się w Greifswaldzie (2011, 2017) i w Stralsundzie (2014). Kolejne spotkanie zaplanowano na 2026 rok. Diecezja Pomorsko-Wielkopolska oraz Diecezja Wrocławska KEA utrzymują partnerskie relacje z niemieckim Kościołem Północy.

Tekst: Jan Wild



comments powered by Disqus comments powered by Disqus